Network Marketing Nedir?

Network Marketing Nedir?

21.yy’ın iş modeli olarak lanse edilen Network Marketing, gün geçtikçe büyümektedir. Kişinin tamamen kendi emeği ile doğru orantılı gelir sağlayan bu ticaret sistemi, tüm girişimcilere eşit fırsat sunması, başlamak için bilgi ve deneyim gerektirmemesi ve

21.yy’ın iş modeli olarak lanse edilen Network Marketing, gün geçtikçe büyümektedir. Kişinin tamamen kendi emeği ile doğru orantılı gelir sağlayan bu ticaret sistemi, tüm girişimcilere eşit fırsat sunması, başlamak için bilgi ve deneyim gerektirmemesi ve çalışma saatlerinin kişinin kendisi tarafından belirlenmesi özellikleriyle ön plana çıkmaktadır.

Ağ pazarlamasının kısaca tarihine bakacak olursak, bazı kaynaklar, 1930’lar ve 40’larda da bu sistemin bazı firmalar tarafından denediğine dair bilgiler veriyor. Daha sonraki dönemlere baktığımızda ise, California Vitamins adlı firma, ne kadar çok satış temsilcileri olursa, bir o kadar satış yapabildiğini fark ediyor ve müşteri kitlelerinin artmasındaki en büyük etkenin satış temsilcilerinin arkadaş veya aile gibi çevrelerindeki kişilerin bu ürünleri satın almasından kaynaklandığını görüyor.

Bunu fark eden şirket daha sonra ürünlerden memnun kalan müşterilere, satış yaptıkları takdirde belli oranlarda komisyonlar vereceklerini belirterek onları satış temsilcisi haline getiriyor. Böylelikle ağ pazarlama sisteminin temelleri atılmaya başlanıyor.

1959’da ise ağ pazarlamanın en meşhur örneklerinden Amway doğdu ve şirket bu iş modelini doğrudan kullanmaya başlayarak çevresinde satış yapan bir ağ oluşturmaya başladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ