Hayaller !

Alptürk Sönmez

Yazarın şu ana kadar yazılmış 4 makalesi bulunuyor.

Hayal kişinin gelecekle ilgili istek ve arzularının dile gelmiş halidir. 7’den 70’e herkesin bir hayali vardır.

Network Marketing sektörüne daha birkaç ay önce başlamış olmama rağmen gördüm ki ben dahil birçok insanda yaş ilerledikçe hayal kurma yeteneği körelmeye yok olmaya başlamış. Gençlikten orta yaşa geçme aşamasında hayal kurma oranı neredeyse %50 azalmakta. Halbuki hayal kurmak nefes almak, yemek içmek vs gibi insanın doğasında olan bir şeydir. Bugün size bu birkaç aylık Network Marketing sektöründe insanlarla yaşadığım hayaller üzerine birkaç konuşmadan örnekler vermek istiyorum.

 

18-25 yaş grubundaki müşteri/iş ortakları hayal kurma konusunda oldukça başarılı. Onlar hayatın zorlukları konusunda henüz yıpranmamış, hayallerini muhafaza etmeyi başarmışlar.

 

25-35 yaş arası grup ise hayal sahibi ancak hayalleri biraz törpülenmiş. Hayatın zorluklarını rehber edinerek hayal kuruyorlar ve dolayısıyla çoğu zaman (kendilerince) gerçekler karşısında hayallerini kısıtlıyorlar. Halbuki hayat zaten birçok şeyi kısıtlıyor hayallerimiz bari bize kalsın özgürce öyle değil mi? Aslında biraz cesaret biraz ümit verilse öyle güzel öyle özgün hayaller ortaya çıkıyor ki. Çünkü aslında küçük yaşlardan beri kurdukları hayalleri farkında olmadan daha da geliştirip özgün fikir sahibi oluyorlar ancak dediğim gibi hayat ve toplum etkenleriyle törpüleme yoluna gitmek zorunda kalarak içten içe bir savaş yaşıyorlar.

 

35 ve üzeri ; bu yaş grubunda genelde aynı cevap alınıyor. “Benim hayalim yok.”  Aslında herkesin hayali olduğu gerçek ancak bize unutturuyorlar, hayallerimizin üzerini örttürüyorlar. Sunumlarımda biraz cesaret ve yönlendirici doğru sorularla herkesin hayallerini ortaya çıktığını gördüm.  Örnek vermek gerekirse eski patronum yaklaşık 20 yıldır yapı market işletmekte. Kendisine hayalinin olup olmadığı sorduğumda “dünyevi isteklerinin olmadığını, ev, araba, yat, kat gibi maddi şeylere önem vermediğini dolayısıyla bir hayalinin olmadığını” söyledi. Ardından da “emekli olayım deniz kenarında şezlonga uzanayım bir elimde kitap diğerinde içeceğim bundan büyük istek mi olur?” dedi. Ben de “peki ağabey bu hayal değil mi?” dediğimde önce şaşırdı sonra uzun uzun daldı ve haklı olduğumu belirtti.

 

Evet arkadaşlar herkesin ama herkesin irili ufaklı hayali vardır. Yaşamımız bu hayaller üzerine kurulmuştur.  Önemli olan bu hayallerin ardında ne kadar durabildiğimizdir. İnanın hayallerinin ardında durup onun gerektiği çalışmayı yapıp ona ulaşamayan kimse yoktur. Bu yüzden başarının en önemli 3 kuralının ilk maddesidir hayal kurmak. (Hayal et, harekete geç, vazgeçme)

 

Hayallerinizin sönmemesi ve onlara ulaşmanız dileğiyle…

YAZARIN SON YAZILARI
BEYNİ YOK FİKRİ VAR - 5 Ağustos 2015
Hayaller ! - 13 Temmuz 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ