En Çok Parayı İlk Girenler mi Kazanıyor?

fatih

Yazarın şu ana kadar yazılmış 75 makalesi bulunuyor.

Network Marketing (Ağ Pazarlama) sektörü için “en çok parayı ilk girenler kazanır.”, “işe sonradan dahil olan önceden dahil olandan fazla kazanamaz.”, “bu bir piramit sistemdir”, “üsttekiler kazanır alttakiler kaybeder” gibi aşağı yukarı aynı anlamı taşıyan iddia ve itirazlar olmaktadır. Bu gibi soruların cevabı bilinmediği takdirde şüphe getirir, cevapları bulunduğunda ise Network Marketing’ e hayran bıraktırır.

Birçok iddia ve itirazda olduğu gibi bunda da genel iş hayatını ve Network Marketing’ i karşılaştıracağım ve göreceksiniz ki sonuç çok şaşırtıcı…

Network Marketing’ e şekil üzerinde bakıldığı zaman bir piramit sistem oluşuyormuş ve üsttekiler daha fazla kazanıyormuş gibi gözükür. Fakat işleyişte bu durum asla oluşmaz. Kimi çok çalışır, kimi az çalışır, kimi hiç çalışmaz ve şekilde görülen piramit düzen asla oluşmaz. İşe dahil ettiği kişinin çok paralar kazandığı fakat kendisinin hiç kazanamadığı veya az kazandığı birçok insan gördüm. Çünkü onu işe dahil eden kişi çalışmasını kesti fakat diğeri azimle çalıştı ve başarıya ulaştı. Bir araştırmaya göre Network Marketing şirketlerine(köklü şirketlerde) ilk kayıt yapan ve en çok parayı kazanan hiç kimse yoktur. Şuan bir şirketle çalışmaya başlasan ve o şirkete senden 1 yıl önce girmiş ve çok para kazanan biri olsa, sen onu göstereceğin performansla geride bırakabilirsin. Sen onun 1 senede gösterdiği performansı, 4 ayda göstererek onu yakalayabilirsin. Yine de şunu unutmamak lazım; İlk kayıt olmak bir avantaj değil fakat ilk çalışmaya başlamak bir avantajdır.

Şimdi gelelim genel iş hayatına; Standart tipte bir şirket hayal edin ve siz oranın yeni bir çalışanısınız. Bir organizasyon şeması çizin. Patron/Müdür, Müdür Yardımcısı,  Satış/Üretim/İthalat/İnsan İlişkileri Müdürü, Şefler, kıdemli(kadrolu) çalışanlar, işe yeni başlayanlar vb. Hatta büyük şirketlerde, resmi kurumlarda, okullarda, hükümet binalarında, bunun tablo olarak asıldığını görmüşsünüzdür. Peki, ne görüyorsunuz? Bir piramit! Hem şekilde piramit hem de uygulamada… En çok parayı üsttekiler ve senden önce oraya gelenler kazanıyor. Ayrıca senin onların bulunduğu duruma ulaşman ya çok zor ya da imkansız. Sen ne kadar çalışırsan onlar o kadar kazanacak. Bunlar bazen hiç sevmediğin insanlar olacak.

Burada yazılanlar biraz acımasız gözükebilir. Benim buradaki tek amacım, insafsızca yargıda bulunan ve böyle bahaneler, karalamalar sunanların iddialarının ne kadar saçma olduğunu kanıtlamak. Tabi ki normal şirket ve kurumlarda da çok güzel sistem uygulayan, emeğe ve çalışkanlığa göre karşılığını veren kurumlar var. Bir gün büyük bir şirket sahibine böyle bir cevap verdiğimde, doğruluğuna itiraz edememiş fakat söylediklerime çok sinirlenmişti.  Şunu kabul etmelisiniz; Network Marketing iş modeli doğru uygulandığında dünyanın en adaletli sistemlerindendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ