Aldığımız Kararlar Bizi Nasıl Etkiler!!!

Aysel GÜNDEMİR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.

Çoçukluğumuzdan bu yana yaşadığımız süre zarfında hayatımızla ilgili küçük büyük birçok karar veririz.Ne yemeli? Tatil için nereye gitmeli?Hangi şehirde yaşamalı? bu ve bunun gibi sayabileceğimiz birçok örnek var.Ancak hayatımızı değiştirecek önemli ve önemsiz kararları birbirinden ayırt etmeyi maalesef henüz bilmiyoruz.Peki kendimiz için doğru karar alıp almadığımızı nasıl anlarız?Aslında burda aldığımız karararın doğru ve ya yanlış olmasından çok problemin önemli bir kaynağı olan kararları doğru/yanlış diye nitelendirmek daha doğru olacaktır.
Örneğin; Üniversiteyi okusam mı? okumasam mı? bu bir problem. -Hayır üniversiteyi okuyacağım/okumayacağım ise karardır.

 

Belkide karar vermek konusunda çok iyi olmayabiliriz.Kadınlar yüzlerce mağazayı gezip ne alacağı konusunda kararsızdır. Bu konuda sizinle hemfikiriz sanırım.Kimi bakkaldan ne alacağı konusunda bile kararsız kalır, kimi hayati kararları habire erteler.Ben yaşamış olduğum hayatın farklı alanlarında kararsızlık ile ilgili kendimce bir ders çıkarttım ve benim gibi kararsızlık yaşayanlara seslenmek istiyorum.Karar verirken hangi özel durumlarda kendinize daha uzun bir süre tanımalısınız? Hangi durumlarda kararınızı ertelemeyi bırakıp hemen eyleme geçmelisiniz? Kontrolü ne zaman elinize almalısınız? Ne zaman durup duyduğunuz yoğun endişeyle yüzleşmeli, o rahatsızlık duygusunu sonuna dek yaşamalısınız? Aslında burdaki soruları kendinize sorduğunuz zaman kişisel karar verme tarzınızın özeliklerini belirleyip kendi tarzınızı kendiniz değerlendireceksiniz.Ayrıca farklı karar verme tekniklerini tanıyıp sınama fırsatını da bulacaksınız.

 

Her şeye hemen sahip olmanın yüceltildiği bu çağ, bizi daima kararlı olmaya ve hızla eyleme geçmeye zorluyor. İşte, evde, çoğu ilişkimizde bizden beklenen, kontrolü ele alıp doğru kararı vermemiz yönünde.Üzerine yüklenmiş sorumluluklar yüzünden her insan yaşamaz mı bu durumu. Ne kadar dayanabilir ki. Bir gün mutlaka bir yerde patlak veriyor. Sıkılıyor insan aynı düzeni yaşamaktan aynı işleri yapıp aynı konulardan konuşmaktan. Başa sarıp filmi tekrar tekrar seyretmek gibi bir hal alıyor sonunda. Değişiklik istiyor hayat zaman zaman. Bu bazen bir saatlik bir uyku, bazen uzun süren bir yolculuk, bazen sessiz bir ortamda kendini dinlemek oluyor…
Ancak hayatın direksiyonunu elimize almak ve dolu dolu yaşamak için diğer bir seçenek, daha iyi kararlar vermeyi ve verdiğimiz kararlardan da memnun kalmayı öğrenmek olabilir.Karar vermek işte bu durumda önemli olan. Karartmak gözünü. Ne istediğini bilmek ve uygulamak. Hayatı hoyratça kullanmak yerine akılcı davranmak. Bazen her şeyi bir kenara bırakıp kendinle kalmak. Zamanı geldiğinde kalabalıklara karışmak. Bazen kitabınla, bazen sevdiğinin sıcacık bakışlarıyla, bazen huzur veren melodilerle, bazen uzun yürüyüşlerle kendine vakit ayırmayı, içine keder bırakan durumlardan bu şekilde kurtulmayı bilmeli. Kendi için yaşamalı insan bazen.

 

Dünyadaki tek varlık kendisi gibi davranmalı. Bencil olmalı. Doğru zamanı bulduğunda yapmalı. O yüzündeki yorgunluğu alacak kararı vermeli. İşte şimdi vakti geldi… Hadi korkma ver kararını. İstersen Karar vermek olsun adı istersen bir kaçış. Hadi korkma kaybetmeyeceksin. Çünkü dünyada ki hiçbir şey senden değerli değil…
Yeri geldiği zaman insan kendi için biraz bencil olmalı. Özellikle de kendimize zaman ayırmak söz konusu olduğunda.

Karar, karar, karar!

Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık da ölüme götürür.
Yavuz Sultan Selim

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Dursun diyor ki:

    Genc yazar başlangıç için bence harika olmuş.karar vermek yolu yarilamaktir Tebrikler devamını bekliyoruz

BİR YORUM YAZ